DEN KOSTELNÍ BŘÍZY VE ŠKOLE

P1020216P1020217Druhá část odpoledne  Dne Kostelní Břízy se konala v bývalé škole. Již při vstupu obdrželi návštěvníci sklenku sektu na uvítanou a tištěné informace o malířce Helle Guthové, jejíž obrazy byly umístěny v prvním patře v bývalé třídě. Tam také hosty znovu uvítal pan starosta Miroslav Bouda. Na úvod zmínil historii školy,  její dnešní využití pro různá školení výstavy, přednášky. Zmínil i svatební obřad, který se v rekonstruované škole konal v roce 2012. Připomněl také roli, kterou škola sehrála ve filmu Sedmého dne večer, kdy se zde točila část interiérových záběrů. Dříve než předal slovo  Ing.Michaelu Rundovi, řediteli Krajského Muzea v Sokolově, pozval ještě k prohlídce obrazů Helly Guthové. Následovala přednáška na téma Padesátá léta v Kostelní Bříze a okolí doprovozená četným obrazovým materiálem. Zajímavá přednáška z dob, kdy v Kostelní Bříze vládli vojáci a kdy došlo ke zničení mnoha vsí, posluchače jistě zaujala. Krátká zmínka o místě narození malířky Helly Guthové pozvala hosty k prohlídce vystavených olejomaleb, pastelů a kvaší. Pak již byli účastníci odpoledne pozváni do restaurantu U Bílého koníka k další části podvečera.

14. 4. 2014, rubrika Současnost, Úvod, přímý odkaz na tento článek